Aktuality

Jak na dokumenty typu PDF?

Datum publikování: 16. 4. 2011

+

V našem zdravotnickém zařízení využíváme výpočetní techniku. Vzhledem k tomu, že u nás výpočetní technika neslouží pouze jako lepší psací stroj, ve velmi širokém rozsahu využíváme její funkce. Máme trvalé připojení k internetu a provozujeme i datovou schránku. Při komunikaci přes datovou schránku se velmi často používá jako nejuniversálnější formát dokumentu, datový formát PDF.

V našem zdravotnickém zařízení využíváme výpočetní techniku. Vzhledem k tomu, že u nás výpočetní technika neslouží pouze jako lepší psací stroj, ve velmi širokém rozsahu využíváme její funkce. Máme trvalé připojení k internetu a provozujeme i datovou schránku. Při komunikaci přes datovou schránku se velmi často používá velmi rozšířený datový formát PDF.

Jsem však svědkem toho, že mnoha uživatelům práce s tímto formátem činí poněkud problémy. Mnohokrát úředníky různých úřadů jsem byl urgován, abych dodatečně zaslal deklarované přílohy dokumentu typu PDF. Dokonce mi bylo i vyhrožováno, že pokud to nepošlu ještě jednou, tak budu  perzekuován. Vždy jsem nechápavě kroutil hlavou, proč mám něco poslat ještě jednou, když požadované dokumenty již tam mají. Jistě mohu zapomenout přílohy do dokumentu vložit, ale dosud ve všech případech  problém byl v neznalosti protistrany.  Po poučení a úspěšném otevření příloh, jsem se jen  výjimečně  dočkal omluvy.

Na první pohled dokument ve formátu PDF po otevření v programu Adobe Reader vypadá jako kopie tištěného dokumentu. Dokument ve formátu PDF však  kromě základního dokumentu  může obsahovat i jiné dokumenty v podobě příloh ve stejném nebo jiných datových formátech (PDF, DOC, JPG ….). Tyto přílohy však po otevření základního dokumentu nejsou hned viditelné. Je nutné kliknout vlevo na šedém pokladu na ikonu kancelářské sponky. Po kliknuti na sponku se otevře lišta, kde  jsou seřazeny přílohy dokumentu.

MUDr. Tibor Vicsápi