Aktuality

Jak na příznaky chřipky?

Datum publikování: 11. 1. 2009

+

Dle sdělovacích prostředků se blíží chřipková epidemie. Chřipka je virové onemocnění, ale od běžných viros se zpravidla odlišuje výraznými celkovými příznaky, jako jsou malátnost, zimnice a prudce stoupající teploty, které mohou dosáhnout až 40 stupňů i výše. Současně mohou být bolesti hlavy, kašel nejdřív dráždivý, později s vykašláváním hlenů, častější jsou i komplikace onemocnění. V současnosti proti chřipce existuje účinné očkování. Je poněkud otázkou, zda ještě v tuto chvíli otázku očkování řešit, protože tvorba protilátek trvá asi 14 dní, není teda jisté, zda očkování bude účinné.

Dle sdělovacích prostředků se blíží chřipková epidemie. Chřipka je virové onemocnění, ale od běžných viros se zpravidla odlišuje výraznými celkovými příznaky, jako jsou malátnost, zimnice a prudce stoupající teploty, které mohou dosáhnout až 40 stupňů i výše. Současně mohou být bolesti hlavy, kašel nejdřív dráždivý, později s vykašláváním hlenů, častější jsou i komplikace onemocnění. V současnosti proti chřipce existuje účinné očkování. Je poněkud otázkou, zda ještě v tuto chvíli otázku očkování řešit, protože tvorba protilátek trvá asi 14 dní, není teda jisté, zda očkování bude účinné.
I přesto, že horečnatá onemocnění jsou velmi frekventovaná, stále se dělá mnoho chyb při zvládání příznaků onemocnění. Je jistě známo, že teplota při horečnatém onemocnění se nemá za každou cenu zrážet. Tím, že máte například teplotu kolem 38,0 stupňů a vezmete si léky srážející teplotu, budete se sice cítit lépe, ale samotnou nemoc tím nevyléčíte. Přiměřená teplota do 38,0 stupňů z hlediska průběhu nemoci je žádoucí, teplota sama o sobě není nemoc, je to obranná reakce organismu, proto není žádoucí takovou teplotu za každou cenu srážet. Toto pravidlo neplatí u lidí starších a těžce nemocných, u kterých i taková teplota může být nebezpečná.
Další chyba, která se dělá, je postup při vysokých horečkách kolem 39 stupňů a více. Tak jak jsem před chvíli psal, že přiměřená teplota je žádoucí, na druhé straně vysoké horečky samy o sobě, bez ohledu na samotnou nemoc, mohou poškodit organismus. Velmi často se setkávám s tím, že při vysokých horečkách z důvodu zimnice nemocný má na sobě několik vrstev peřin a přitom k tomu popíjí ještě horké nápoje.  Tak jak není žádoucí přiměřenou teplotu srážet a přitom jsou žádoucí potní kůry, naopak vysoké horečky je nutné srážet, aby nedošlo k poškození organismu. Za této situace je nutno si vzít léky tlumící horečku.  Často slýchávám, že „jsem si vzal léky od teploty, i přesto teplota neklesá“. Velmi častou příčinou tohoto stavu je těch několik vrstev peřin. V případě vysokých horeček po užití léků srážející teplotu je nutné přikrývat se jen přiměřeně a rozhodně v dané chvíli vysokých horeček není žádoucí ani konzumace horkých nápojů.
Další chybou při léčení onemocnění postihující dýchací cesty, je užívání nevhodných léků od kašle. Při volném prodeji léků často na suchý dráždivý kašel se užívají léky uvolňující hleny. Opět slýchávám „pane doktore, léky, které jsem užíval, vůbec mi nepomáhají“. Samozřejmě léky uvolňující hleny nemohou pomáhat při dráždivém kašli, a naopak při produktivním kašli s vykašláváním hlenů nejsou žádoucí léky, které kašel tlumí.
A jak to je s těmi horkými nápoji?  Při příznacích chřipky i jiných virových onemocnění nebo nemocí z nachlazení kromě výše uvedeného případu popíjení horkých nápojů je žádoucí.
V první řadě je nutno si pamatovat, že při všech horečnatých onemocněních nebo onemocnění dýchacích cest a podobných, mnohdy než samotné užívání léků je mnohem více žádoucí spíše klidový režim. Pokud nejste si jisti, jak máte postupovat, je možno vždy se poradit se svým lékařem.