Aktuality

Preventivní prohlídky všeobecným praktickým lékařem

Datum publikování: 7. 2. 2009

+

Jistě každému je známo, že k lékaři se chodí nejen tehdy, když je někdo nemocný, ale i k preventivním prohlídkám. V podvědomí veřejnosti je zakotveno, že se chodí na prevence ke gynekologovi a k zubaři. Méně známé však je, že na preventivní prohlídky se chodí i k praktickému lékaři; eventuelně i k závodním preventivním prohlídkám, pokud je někdo zaměstnaný. Vzhledem k tomu, že jsem všeobecným praktickým lékařem, budu se trochu zabývat touto problematikou.

Jistě každému je známo, že k lékaři se chodí nejen tehdy, když je někdo nemocný, ale i na preventivní prohlídky.  V podvědomí veřejnosti je zakotveno, že se chodí na prevence ke gynekologovi a k zubaři. Méně známé však je, že na preventivní prohlídky se chodí i  k praktickému lékaři; eventuelně i k závodním preventivním prohlídkám, pokud je někdo zaměstnaný. Vzhledem k tomu, že jsem všeobecným praktickým lékařem, budu se trochu zabývat touto problematikou.

Preventivní prohlídky u praktického lékaře by měl každý absolvovat jednou za 2 roky. Někdo si může říct, proč tam mám chodit, když mi nic není? Taky toto často slýchávám od mých klientů.  Když mi klient něco takového tvrdí, většinou mu řeknu, že pokud už vám něco bude, tak může být eventuelně pozdě. Preventivní pohlídky jsou o tom, že existuje řada onemocnění, která vám nemusí dělat vůbec nic, dlouhé roky nemusíte mít naprosto žádné příznaky či potíže, a to ani tehdy, kdy o nemoci už budete vědět, nebo máte příznaky, kterým nemusíte věnovat dostatečnou pozornost. I přesto, že nemáte žádné potíže, řada těchto nemocí Vás postupně poškozuje, například vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu nebo ostatních krevních tuků. Dokonce při preventivních prohlídkách jsme zjistili i pokročilou cukrovku, aniž by pacient o tom cokoliv věděl.

Velmi často se setkávám s tím, že vyšetřuji klienta, který dříve chodil do jiného zdravotnického zařízení, kde sice mu dělali preventivní prohlídku, ale přitom ještě nikdy v rámci preventivní prohlídky neměl vyšetřený konečník.  Za této situace se naskýtají dvě zásadní otázky, zda lékař, který toto vyšetření dělá, neporušuje Hypokratovu přísahu, nebo zda lékař, který toto vyšetření nedělá, neprovádí vyšetření tak jak jsou předepsaná. Abych vám odpověď na uvedené otázky usnadnil, bude nejlepší, když si každý nastuduje příslušný institut.  Institutem zabývající se preventivními prohlídkami je Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 3/2010 Sb., kde je stanoven obsah a časové rozmezí preventivních prohlídek. Podle této vyhlášky přesně zjistíte, kdy a jaká vyšetření v rámci preventivní prohlídky i u praktického lékaře se mají provádět .