Aktuality

Stačí jen razítko?

Datum publikování: 8. 11. 2016

+

Domníváte se,  že lékařské posudky, které obdržíte od zdravotnických zařízení, jsou vždy v pořádku? Stačí skutečně jen „razítko“? Bydleli byste v domě, který vám může spadnout na hlavu?

Domníváte se, lékařské posudky, které obdržíte od zdravotnických zařízení, jsou vždy v pořádku? Stačí skutečně jen „razítko“? Bydleli byste v domě, který vám může spadnout na hlavu?

Já rozlišuji dvě skupiny špatně vystavených lékařských posudků. Některá zdravotnická zařízení ještě stále místo lékařských posudků v mnoha případech vystavují potvrzení. Druhou skupinou špatných lékařských posudků jsou posudky, které se jako lékařské posudky tváří, ale lékařskými posudky nejsou.

Lékařský posudek nelze nahradit potvrzením

Pokud od kteréhokoliv zdravotnického zařízení obdržíte potvrzení místo lékařského posudku, tak je to špatné.  Může se to týkat posouzení čehokoliv.

Za dobu mé odborné praxe se mi dostala do rukou řada lékařských posudků od jiných zdravotnických zařízení, které se sice jako lékařské posudky tváří, ale při jeho vystavení nebyla dodržena stanovená pravidla. Těch pravidel je skutečně dost.  Mají zpravidla charakter právních norem.  Podle dosavadních zkušeností právní podvědomí lékařů bývá nízké.  Zdravotnické právo přitom je docela složité, kterému pro jeho složitost často nehoví ani právníci.

Můžete se klidně domnívat, že na základě špatně vystaveného lékařského posudku se vám podařilo získat například práci, řidičský či zbrojní průkaz nebo vystudovat školu atd.. Tak to musí být v naprostém pořádku.  To se vám ale jen skutečně zdá.  Spatně vystavený lékařský posudek je něco takového, jako například špatně postavený dům.  Dům, který byl špatně postaven, skutečně vypadá jako dům, ale stačí, aby došlo k nějaké zátěžové situaci a zbortí se.  U špatně vystavených lékařských posudků je to stejné. Stačí, aby byl vystaven zátěžové situaci a zjistíte, že na základě takového lékařského posudku se ničeho nedovoláte.  Můžete si klidně myslet, že je to problém lékaře, který ho vystavil.  Možná ano. V první řadě budete mít problém vy.

Stále po přečtení výše uvedeného si ještě myslíte, že vám stačí jenom „razítko“?